Bezpieczeństwo przede wszystkim - mierniki gazu skutecznym rozwiązaniem dla Twojego domu

Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/stenoma.com.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/stenoma.com.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/stenoma.com.pl/includes/menu.inc).
Jeszcze kilkanaście lat temu standardowym elementem budownictwa mieszkalnego był piecyk gazowy, montowany najczęściej w kuchni i łazience. Dzisiejsze budownictwo rezygnuje tego typu metody wyposażania powierzchni mieszkalnych, zastępując gaz prądem.

Detektor gazu - elektronika
Author: Arkadiusz Sikorski
Source: http://www.flickr.com
Kiedyś normalne było podgrzewanie wody za pomocą piecyka gazowego. Wiele sytuacji ogólnie zwanych „zaczadzeń” tlenkiem gazu wskazują, że to nie był zbyt bezpieczny sposób na posiadanie ciepłej wody. Obecnie piecyki gazowe wypierane są przez bojlery, za pośrednictwem których ciągle mamy ciepłą wodę, natomiast gaz w płytach grzewczych oraz piekarnikach coraz częściej wypierany jest przez prąd. Rozwiązanie takie jest co prawda trochę droższe w codziennym użytkowaniu, szczególnie gdy mamy do czynienia z kilkuosobową rodziną, która na co dzień gotuje, ale jednocześnie to bardziej bezpieczniejsza od gazu możliwość.
W szczególności zimą, w sytuacji gdy mamy do czynienia z silnymi mrozami, gaz zamiast wychodzić na zewnątrz cofa się do środka budynku, co też powoduje popularnie zwane zaczadzenia tlenkiem węgla. W naszym kraju istnieje jednak jeszcze mnóstwo bloków ze starego budownictwa, których mieszkańcy nie mają możliwości przekształcenia swoich mieszkań i usunięcia piecyków gazowych. Dla takich osób nasz rynek posiada już pewne rozwiązania, a mianowicie detektory gazu.

Detektory gazu, zwane inaczej jako mierniki gazu, mają na celu na bieżąco kontrolować poziom stężenia niebezpiecznych substancji w pomieszczeniu, w tym między innymi, gazu ziemnego, gazu płynnego i tlenku węgla. W sytuacji, gdy stężenie danej substancji przekracza określoną normę, mierniki gazu mają zasygnalizować nam ten fakt w postaci choćby dźwięku, tym samym powiadamiając nas o nadchodzącym zagrożeniu. W pomieszczeniach takich jak mieszkanie mierniki gazu montowane są zazwyczaj przy wentylatorach, dzięki którym mamy możliwość usprawnić wymianę powietrza w pomieszczeniu, gdy dojdzie do wycieku gazu. Producenci zalecają, aby wlot czujnika gazu znajdował się na ścianie w odległości 150-200 cm od podłoża. Poza uniwersalnymi miernikami, coraz więcej na rynku ukazuje się przenośnych detektorów, z możliwością stosowania do kilku różnych pomieszczeń. Dzięki temu za pomocą jednego urządzenia jesteśmy w stanie kontrolować poziom niebezpiecznych substancji na terenie całego domu, a nawet i poza nim.

Dzięki detektorom gazu osoby mające oraz stosujące do dzisiaj piecyki gazowe mogą spać bezpiecznie. Liczna grupa osób już się przekonała, że inwestycja w nie popłaca zdrowiem, a czasem nawet i życiem.