Podstawowe informacje o układach wykorzystywanych do przenoszenia napędu w mechanicznych urządzeniach.

Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/stenoma.com.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/stenoma.com.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/stenoma.com.pl/includes/menu.inc).
W mechanicznych urządzeniach używanych jest sporo rozmaitych mechanizmów, odpowiedzialnych na przykład za przenoszenie napędu. Do tego celu służą na przykład sprzęgła, najczęściej wykorzystuje się pomiędzy przekładniami czy silnikami. Dzięki obecności sprzęgła jest możliwe rozłączanie przekazywania mocy, tak aby było można zmienić przełożenie.

firmy - perspektywa
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com
Sprzęgła występują w wielu różnych odmianach, generalnie ich wybór w dużej mierze będzie zależał od typu używanej przykładni. Najczęściej używane są sprzęgła w wersji ciernej, używane przede wszystkim przy ręcznych przekładniach, ich typową cechą jest wykorzystanie okładzin ze specjalnego materiału, które dociśnięte przenoszą napęd. Sporą popularnością cieszą się także sprzęgła elektromagnetyczne. Z kolei w nich przenoszenie napędu odbywa się przez pole elektromagnetyczne, albo w odmianie z zaciskanymi tarczami, albo z proszkiem magnetycznym. Tego typu sprzęgła charakteryzują się dużą trwałością, gdyż nie posiadają one żadnego ruchomego elementu.

Oprócz sprzęgieł bardzo często w układach mechanicznych stosuje się także pierścienie zaciskowe. O ile sprzęgła mają możliwość odłączania napędu, o tyle pierścienie montowane są na stałe. Ich sposób działania polega na tym, że się je zakłada na dwa łączone elementy, pod wpływem sił tarcia tworzy się niezwykle dokładne, a równocześnie wytrzymałe połączenie.

Czy zaciekawiłyby Cię inne newsy na tenże temat? Zachęcamy do przeglądnięcia następnego tekstu. Tam zapoznasz się z różnymi detalami.

Bardzo dużą zaletą pierścieni zaciskowych jest prosty montaż. Nie potrzebują one do połączenia żadnych kołków, wpustów czy cieplnej obróbki, w zasadzie jedynym potrzebnym przyrządem jest klucz dynamometryczny.

Przez to znacząco skraca się czas wykonania tego typu połączeń redukując przy tym koszty. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest niepotrzebna obsługa, prawidłowo wykonane pierścienie nawet przy poluzowaniu śrub będą utrzymywać stabilne połączenie. Inżynierowie bardzo sobie w nich cenią również minimalne zużywanie się. Przez to, że nie mają żadnych ruchomych elementów to można je zakładać i ściągać dowolną ilość razy bez utraty właściwości.